ptr
11 بهمن 1401 - 14:57

اختلال در برق رسانی و حمل‌و نقل فرانسه به علت اعتصابات سراسری

دومین اعتصاب سراسری امروز در فرانسه در واکنش به برنامه‌های دولت برای طولانی‌تر سن بازنشستگی، تولید برق، حمل‌ونقل عمومی و فعالیت مدارس این کشور را مختل کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، دومین اعتصاب سراسری امروز در فرانسه در واکنش به برنامه‌های دولت برای طولانی‌تر مدت زمان کار قبل از بازنشستگی، تولید برق، حمل‌ونقل عمومی و مدارس این کشور را مختل کرده است.

اتحادیه‌ها که امروز برای تظاهرات اعتراضی در سراسر فرانسه برنامه‌ریزی کرده ‌اند، می ‌خواهند به دولت فشار بیاروند و امید دارند که حضور گسترده مردم همانند اعتراض سراسری در 19 ژانویه تکرار شود.

در آن روز، بیش از نیم میلیون نفر در مخالفت با افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال به خیابان ها امدند.

لوک فار، دبیرکل اتحادیه کارمندان دولت UNSA در این رابطه گفت: «این اصلاحات ناعادلانه و وحشیانه است. انتقال (سن بازنشستگی) به 64 سال، عقب رفت به لحاظ اجتماعی است.»

به علت این اعتصاب سراسری، امروز، از هر سه قطار پرسرعت فقط یک قطار حرکت می کند و حتی  تعداد تردد قطارهای محلی و منطقه‌ای نیز کمتر است. این در حالی است که فعالیت متروی پاریس به طور جدی مختل شده است.

این اتحادیه اعلام کرد، نیمی از معلمان ابتدایی کار را ترک خواهند کرد؛ این در حالی است که کارکنان پالایشگاه نفت و کارگران سایر بخش ها، از جمله مجری ها که به جای اعلام برنامه ها، موسیقی پخش خواهد شد، اعتصاب کردند.

آمارهای شبکه برق فرانسه نشان داده است، با پیوستن کارگران راکتورهای هسته‌ای و نیروگاه‌های حرارتی به اعتصاب، عرضه برق این کشور 4.4 درصد یا 2.9 گیگاوات کاهش یافته است.

توتال انرژی اعلام کرد، به علت اعتصاب، فرآورده های نفتی از سایت های این شرکت در فرانسه تحویل داده نمی شود. جایگاه‌های بنزین کاملا تامین هستند و نیاز مشتریان فراهم خواهد شد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌ دهد، بیشتر مردم فرانسه با این اصلاحات مخالف هستند، اما امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور و دولتش قصد دارند، موضع خود را حفظ کنند.

ماکرون دوشنبه گفت، این اصلاحات برای اطمینان از کارکرد سیستم بازنشستگی «حیاتی» است.

اما اتحادیه معتقدند با راه های دیگر از جمله افزایش مالیات ثروتمندان می توان مشکلات مربوط به سیستم بازنشستگی را حل کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1010119