ptr
12 بهمن 1401 - 04:34

اعلام آمادگی بسیج سازندگی برای اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی استان قم

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه استان قم از آمادگی این سازمان برای اجرا و مشارکت در پروژه‌های عام‌المنفعه و محرومیت‌زدایی خبرداد و گفت: بسیج همیشه در خدمت به مردم پیشگام است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، علیرضا ایراندوست عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه بسیج سازندگی استان که به ریاست استاندار قم و در سالن جلسات استانداری قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: به خاطر وجود برخی از موانع هنوز امکان ورود به برخی از پروژه‌های جهاد کشاورزی که ارتباط تنگاتنگی با بسیج سازندگی دارد و جزو مطالبات مردم است، به وجود نیامده است.

وی گفت: کمک به دستگاه‌های اجرایی برای اتمام و بهره‌برداری، پیگیری مطالبات مردمی در حوزه محرومیت‌زدایی، مشارکت بین دستگاهی و کمک به دستگاه‌ها وادارات برای تنظیم قیمت در مناقصه‌ها جزو مهم‌ترین حوزه وظایف سازمان بسیج سازندگی است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه استان قم با تاکید بر اینکه با مشارکت بسیج سازندگی هزینه‌های عمرانی کاهش می‌یابد، خاطرنشان کرد: سازمان بسیج سازندگی نگاه انتفاعی صرف به پروژه‌های پیمانکاری ندارد ولی موازین پیمانکاری در رابطه با آن باید رعایت شود تا هزینه‌های جاری اجرای طرح‌ها به‌وسیله حضور نیروهای بسیجی و ماشین‌آلات موجود کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات حوزه فنی و مهندسی و واگذاری پروژه‌های ملی و استانی در استان‌های دیگر مطرح نیست و شرایط بهتری در استان‌های دیگر حاکم است، گفت: موانع و مشکلات هر سه حوزه در بخش صلاحیت، ترک تشریفات و مراحل تعیین پیمانکار با تعامل و همراهی دستگاه‌های اجرایی بخصوص مدیران قابل مدیریت است.

ایراندوست خاطرنشان کرد: باوجود اخذ موافقت‌نامه برخی پروژه‌ها، هنوز استان قم در حوزه واگذاری طرح‌های محرومیت‌زدایی از سایر استان‌های کشور عقب‌تر است و لازم است رویه بهتری در این خصوص در قم در پیش‌گرفته شود تا برخی کاستی‌های این عرصه جبران گردد.

وی اضافه کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز بازارچه‌های محلی دائمی در سطح مناطق مختلف شهری دایر شده که این بازارچه‌ها در دهه فجر نیز فعالیت‌های خود را توسعه خواهند داد؛ زنان سرپرست خانوار و عرضه‌کنندگان محصولات خرد خانگی جزو جامعه هدف اصلی این بازارچه‌ها هستند.

*نارضایتی متقاضیان از عملکرد ضعیف بانک‌های قم در پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ 

ایراندوست گفت: مجوز احداث نیروگاه‌های خورشیدی خانگی به بسیج سازندگی ابلاغ‌ شده بود که ثبت‌نام‌های لازم انجام و متقاضیان به بانک‌های عامل معرفی شدند اما بانک‌ها در این خصوص تاکنون همکاری لازم را در پرداخت تسهیلات نداشته و متقاضیان از عملکرد بانک‌ها گلایه‌مندند.

مسوول سازمان بسیج سازندگی سپاه استان قم با اشاره تسهیلات پیش‌بینی‌شده تبصره ۱۶، نیز بیان داشت: در خصوص مشاغل بند تبصره ۱۶ و مشاغل خانگی نیز با همکاری و مشارکت با دانشگاه فنی و حرفه‌ای، مسئله آموزش، مهارت، برندسازی و بازار فروش وارد روند خوبی شده است؛ در این بخش نیز حجم پرداخت تسهیلات هنوز رضایت‌بخش نیست و انتظارات و افق‌های ترسیم‌شده به خاطر عدم همکاری بانک‌های عامل محقق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در قالب تبصره ۱۶ وام‌های خویش‌فرمایی تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان و وام‌های کارفرمایی تا سقف ۴ میلیارد تومان قابلیت پرداخت به متقاضیان را دارد.

پایان پیام/78023

منبع: فارس
شناسه خبر: 1011759